HRAD KAŠPERK

Impozantní hrad Kašperk, postavený na příkaz římského císaře a českého krále Karla IV. je nejvýše položeným královským hradem v Čechách. Vznikl především z důvodu ochrany kašpersko-horské Zlaté stezky, zlatých dolů a nedaleké zemské hranice. Nachází se pouhých 6 km vzdušnou čarou od naší chaty a 3 km od města Kašperské Hory. Hrad nabízí několik variant prohlídek včetně interaktivní prohlídky pro děti.

Ke hradu můžete dojít od 1,5 km vzdáleného parkoviště. Milovníci svěžího šumavského vzduchu a delších procházek si pak mohou vybrat některou ze značených turistických tras, které vedou přímo z Kašperských Hor. Tato varianta je ideální pro kratší odpolední výlet.

OBŘÍ HRAD & LOSENICE

Zbytky pravěkého keltského hradiště nad údolím říčky Losenice na zalesněném hřebeni vrchu Valy. Toto nejvýše položené hradiště v České republice nalezneme poblíž osady Popelná u Nicova, 5 km jihovýchodně od Kašperských Hor, na území I. zóny Národního parku Šumava. Podle pověsti byl v minulosti Obří hrad sídlem devíti obrů. Jiná pověst vypráví o tom, že obrovská kost, kterou tady vesničané našli, sloužila dlouhá léta jako lávka přes říčku Losenici.

ČEŇKOVA PILA

Bývalá vodní pila se nachází na řece Vydře, před jejím soutokem s Křemelnou. Postavena pražským obchodníkem se dřevem Čeňkem Bubeníčkem, zpracovávala šumavské dřevo z okolních lesů. V roce 1937 se zde začalo se stavbou nové vodní elektrárny Vydra, jež byla po dvou letech uvedena do provozu a dnes patří mezi naše nejvýznamnější technické památky. Čeňkova pila je od roku 1995 chráněna jako kulturní památka ČR.

JEZERNÍ SLAŤ

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání. Byla vyhlášena rezervací již v roce 1933. Výměra činí 208 ha, průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m a nejvyšší mocnost 7,6 m. Přes slať vidíme zvláštně špičatý vrchol Antýglu (1 253 m).

ROZHLEDNA NA SEDLE

Rozhledna stojí v těsné blízkosti stejnojmenného vrcholu asi 6 km jihovýchodně od Sušice, ve výšce 900 m.n.m. K rozhledně na Sedle lze vystoupat od parkoviště u Penzionu pod Sedlem, nedaleko obce Albrechtice. Za dobré viditelnosti je úchvatný zejména panoramatický pohled na šumavské vrcholy od Javorníku na východě, přes Velký Roklan, Poledník, Velký Javor, Svatobor na západě i hrad Kašperk. Dále je možné spatřit i vrcholky Českého lesa, vrch Svatobor nad Sušicí, hrad Rabí, část Plzeňského kraje, Prácheňsko a Strakonicko. V okolí rozhledny jsou stále patrné kamenné obranné valy kolem 3 tisíce let starého keltského opevnění. Vstup na rozhlednu je zdarma.

PRÁŠILSKÉ JEZERO

Jedno z pěti šumavských jezer ledovcového původu se nachází přibližně 5 kilometrů od obce Prášily v nadmořské výšce 1080 m. Rozprostírá se na 3,75 ha, přičemž dosahuje maximální hloubky 14,9m. Nad Prášilským jezerem se tyčí 150 m vysoká karová stěna. Kouzelnou scenérii dotvářejí skalní sruby a kamenná moře. Dříve se voda z jezera používala k plavení dřeva a proto byla její hráz uměla zvýšena. Do obce Prášily můžete dojet vlastním autem, na kole nebo o letních prázdninách využit Ekologický autobus, který převáží i kola.

VELKÝ JAVOR

Velký Javor (německy Großer Arber) je nejvyšší šumavskou horou. Nachází se v Bavorsku, asi 7 km od Železné Rudy. Z Velkého Javoru se naskýtá dokonalý kruhový výhled na mnoho vrcholů Bavorského lesa i Šumavy a dvě ledovcová jezera. Vrchol je specifický svou pro zdejší oblast nevšední flórou, blíží se spíše vysokohorskému charakteru než charakteru zbytku celého pohoří. Velký Javor je jedním z nejoblíbenější rodinných lyžařských středisek v Bavorském lese.

PROHLÍDKA MĚSTA KAŠPERSKÉ HORY

V turistické sezoně, od června do září, se konají pravidelné prohlídky města s průvodcem pro individuální návštěvníky. V průběhu zhruba 75 minutové prohlídky navštívíte barokní budovu radnice s největším skříňovým betlémem v Čechách, radniční podzemí, kostel sv. Markéty a průvodce vám představí zajímavé stavby historického náměstí.

VLČÍ VÝBĚH U SRNÍ

K vlčímu výběhu dojdete od návštěvnického centra po asi 1 km dlouhé naučné stezce přibližující život šelmy, jenž v minulosti patřila k běžnému životu místního lesa. Přímo výběhem ve výšce 4–5 metrů nad zemí vede 300 m dlouhá lávka opatřená řadou pozorovacích přístřešků. Najdete zde další zajímavosti o životě vlčí smečky. Návštěvníci s pohybovým omezením mohou v expozici návštěvnického centra pomocí ovládané kamery sledovat vlky ve výběhu.